Ads 468x60px

23 травня 2013

Кирило та Мефодій – просвітники слов’ян

День слов’янської писемності й культури встановлений Указом Президента України в 2004 році. Це свято відзначається щорічно 24 травня, саме в день вшанування пам’яті святих рівноапостольних Кирила й Мефодія, що заклали основу слов’янської писемності.
Святі рівноапостольні просвітники слов’яни Кирило та Мефодій народилися в грецькому місті Солуні. Про молодість старшого з братів - Мефодія, збереглось обмаль свідчень. Є припущення, що змолоду він був імператорським намісником на болгарських землях Візантії, та, розчарувавшись у державній кар’єрі, постригся у ченці, оселився в одному з монастирів на горі Олімп. Молодший із солунських братів - Кирило здобув освіту у кращих учителів Константинополя. У 850р. або 851р. став професором уславленої Магнаврської школи, де прославився не лише як філософ, а й як знавець інших мов. Окрім грецької, Кирило досконало володів слов’янською та латиною, а також староєврейською. За обдарованість та різнобічні знання сучасники назвали Кирила Мудрим. Згодом він перебрався зі столиці Візантії до монастиря, де вже жив Мефодій.
Брати взяли на себе важкий послух – нести слово істини людям. Якось тримаючи шлях до хозар, Кирило та Мефодій, зупинились у Корсуні, де в « чудесний спосіб» сподобили мощі священномученика Климента, знайшли Євангеліє та Псалтир, писані «руськими письменами», а також зустріли русина, який говорив мовою руською та від нього перейняли її. Завдяки солунським братам слов’яни першими серед європейських народів здобули право говорити з Богом рідною мовою. Святі Кирило і Мефодій зуміли так вирішити вкрай складну проблему визнання церквою старослав’янської мови. Це помітно сприяло єдності церкви, зміцнювало східну та західну гілки християнства, тоді як адапти запровадження у церковне життя інших європейських мов, зокрема англійської,німецької, нерідко породжували церковні розколи. Відтак право називатися слов’янськими просвітителями та апостолами слов’янства свсв. Кирило і Мефодій заслужили тим, що створили першу слов’янську азбуку – глаголицю; створили норми першої літературної мови слов’ян – старослов’янської; зробили перші переклади основного корпусу християнської богослужбової літератури старослов’янською мовою; підготували цілу когорту учнів, серед яких уславлені Климентій Охридський, Наум, Сава, Ангелар та інші, які стали гідними продовжувачами традицій своїх учителів не лише у Великій Моравії, а й Болгарському царстві.
Завдяки неперевершеному дипломатичному хисту свсв. Кирила та Мефодія слов’яни здобули говорити з Богом рідною мовою, а вся їхня діяльність слугує єдності християнської церкви і в минулому, і нині. Обидва брати були канонізовані Східною Церквою та названі «рівноапостольними» й примислені до святих Західною церквою. У 1980 році Папа Іван Павло ІІ оголосив святих Кирила та Мефодія «покровителями» Європи. Святі Кирило та Мефодій показали і сучасникам, і прийдешнім поколінням, що лише невтомна просвітницька праця, освячена християнською любов’ю, дає щедрі плоди, які здатні служити людям тисячоліття.
            Хто захоче більше дізнатись про життя та діяльність святих братів Кирила та Мефодія може звернутись за інформацією до центральної міської бібліотеки для дорослих.
Blog Widget by LinkWithin

4 коментарі:

 1. Праці цих великих просвітителів стали спільним надбанням усіх слов’ян. Тому цей день відзначають
  Росії, Білорусії, Болгарії, Сербії, Македонії, Чорногорії та у ряді інших країн. Шануймося, бо ми того варті.

  ВідповістиВидалити
 2. вітаю Вас з Днем слов'янської писемності і культури!Мова, скарби літератури і культури слов’ян – це те, що нас об’єднує. Письмове та друковане слово запалює в серцях людей світлі і щирі почуття, допомагає кожному з нас доторкнутися до глибин мудрості і здобути знання.

  ВідповістиВидалити
 3. Шануйте материнську мову - розмовляйте українською!!!!!!!

  ВідповістиВидалити
 4. Дуже цікава та повчальна стаття. Браття просвітителі - чудовий приклад
  служіння Богу та людям.

  ВідповістиВидалити